YONCAYI KAYBETTİYSEN REYGRASI KAZAN!!!

YONCAYI KAYBETTİYSEN REYGRASI KAZAN!!!

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

www.esrefsekerli.com
 

Yonca çok yıllık ve yüksek kaliteli bir baklagil yem bitkisi olup ham protein oranı %20’lere kadar varır. Vitamin, mineraller ve kalsiyum içeriği de oldukça fazladır ve hayvancılığı gelişmiş ülkelerde yaygın olarak ekilip ekonomiye katkılar sağlar.

Ancak yonca bitkisi sert kışlarda soğuklardan zarar görebilir. Hele bir de yoncanın dormansi değeri bilinmeden ekilirse büyük hayal kırıklıkları yaşanabilir. Düşük dormansili yonca çeşitleri yüksek dormansili çeşitlere oranla soğuğa biraz daha dayanıklıdır. Ancak mevsim normalleri aşıldığında düşük dormansili olsa da yoncalarınız zarar görebilir. Tarlanızda boşluklar olur, yıllar ilerledikçe de bu tarladaki boşluklarını oranı artar ve bu da verimde önemli zarara sebep olur. Örneğin karasal iklimin hüküm sürdüğü ABD’nin Minnesota Eyaletinde çoğu tarlada kış ve soğuk zararı %60’ten fazla olmuştur.

www.esrefsekerli.com
 

“PEKİ TARLADA BOŞ KALAN YERLERE TEKRAR YONCA EKSEM DAHA OLMAZ MI?” diye çok sorular gelebilir aklınıza. Ama yoncanın yaprağı öyle değil. Yonca yaşlandıkça bazı kimyasal maddeleri salgılar ve bu da yeni ektiğiniz yoncaların çimlenmesine ve gelişmesine izin vermez. Kısa emeğiniz ve paranız boşa gider.

Bu nedenle verimliliğini yitirmiş tarlalarda ecnebiler çalışma yapmış buraya yonca yerine ne ekersek en kazançlı olur diye. Minnesota Üniversitesi Yem bitkileri uzmanı M. Scot Wells yaptığı çalışmada en bozulan yonca tarlalarına en uygun stratejinin yıllık yem bitkisi ekimi olduğunu söylemektedir.

www.esrefsekerli.com

Yem bitkisini seçerken de verim, besin değeri, sık biçime veya otlatmaya uygunluk, strese dayanma, tarlayı kısa sürede kapatma ve kardeşlenme gibi özellikler dikkate alınmalıdır.  Tüm bu özellikler göz önüne alındığında bozulan yonca tarlalarına ekilecek en kazançlı yem bitkisinin REYGRAS olduğu ezcümle kabul edilmiştir. Araştırmacılar bu sonuca yedi farklı yaygın ekilen yem bitkisini bozulan yonca tarlalarına ekerek ulaşmıştır. REYGRAS günün sonunda hem yüksek verim hem de yüksek kaliteli yem sunduğu gibi bu sonuçlar farklı yıllarda ve çevrelerde de değişmemiş istikrarlı bir verim ve kalite elde edilmiştir.

www.esrefsekerli.com

Yapılan çalışma soğuk zararından dolayı bozulan yonca tarlalarına en ekonomik ve güvenilir yöntemin erkenden de kaba yem üreten tek yıllık REYGRAS ekmek olduğu sonucuna varmıştır. Diğer yandan bozulan yonca tarlasına REYGRAS ektiğinizde azotlu gübrelemeye de gerek kalmamakta yoncanın bıraktığı azot REYGRAS için yeterli olmaktadır. Daha önceki çalışmamızda da REYGRASın köklerinin toprağı iyileştirdiği yönünde yazmıştım.

www.esrefsekerli.com

Sayın Eşref ŞEKERLİ kardeşimiz sabah akşam REYGRAS diyor bu yüzden. Bu muhteşem bitki hayvanların sadece karnını doyurmuyor içerdiği vitamin ve minerallerle hayvanların sağlığını da koruyor tıpkı toprağı daha sağlıklı yaptığı gibi.

Eğer sizin de yonca tarlanız bozulmaya başladıysa sakın tekrar yonca ekmeyi denemeyin REYGRAS ekin. REYGRAS sadece bozulan yonca tarlasında değil diğer arazilerde de verimli ve kaliteli ot üretir. Sonbahar ve kış yağmurları başlamadan REYGRAS ektiğinizde hem siz hem de hayvanlarınız rahat edecektir.

www.esrefsekerli.com

Eşref ŞEKERLİ’nin REYGRAS tohumları halen satışta vakit kaybetmeden ekmenizi tavsiye ediyorum. Teknik bilgiler ve siparişler için çağrı merkezimizle irtibat kurunuz. 

*Bu haber Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN tarafından hazırlanmıştır. 10 Ekim  2020. Eşref Şekerli Danışmanlık Hayvancılık ve Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi. Yavuz Selim Mahallesi Küçük Sanayi Sitesi Marangozlar Caddesi No:25/A Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş.

E-mektup: merayman@esrefsekerli.com
Web: https://www.esrefsekerli.com

Çağrı merkezi Tel: +90212 709 4610.

Whatsapp servis hatları:

https://wa.me/905551404610  Onur

https://wa.me/905551404617  Burak

https://wa.me/905551404611  Selçuk

https://wa.me/905551404619 Hacı Vehbi

https://wa.me/905551404615  Fatih.

https://wa.me/905551404614  Mustafa

https://wa.me/905523904620 Taner