Yozgat Tarım İl Müdürlüğümüzün Reygras Hasadı ve Memnuniyeti

Yozgat Tarım İl Müdürlüğümüzün reygras hasadının sonuçlarını duyurdukları sosyal medya paylaşımından;

 

"Alternatif Yem Bitkisi İtalyan Çiminin(Ryegrass) Hasadını Yaptık."
 

Yozgat’ta ilk defa deneme ekimini yaptığımız İtalyan çimi olarak adlandırılan Ryegrass bitkisinin ekimini yaklaşık olarak 3 ay önce Merkez ilçemiz Fakıbeyli köyümüzde yapmıştık. Yetiştirilmesinde başları sağlanan Yem Bitkisinin ilk hasadı Ramazan ayında bir Pazar günü Teknik personelimizin nezaretinde yapıldı.
Normalde 45 ila 60 günde biçime gelen bu bitki Yozgat ikliminin soğukluğu ve bu sene mevsim şartlarının daha soğuk ve dengesiz gitmesi nedeniyle 70 günde biçime geldi. Yaklaşık 10 önce biçilmesi gerekiyordu. Ama hava şartlarını yağmurlu gitmesi nedeniyle biçim 10 gün gecikti.

 

Nedir Ryegrass bitkisi?
 

Ryegrass Türkçe adı ile İtalyan çimi;
İlk defa İtalya’da kültüre alındığından bu ismi almıştır. 
Tek yıllık Buğdaygil yem bitkisidir. Hızlı gelişen yıl içerisinde çok sayıda biçim verebilen yıllık yağışı 400-500 mm olan yerlerde yetişebilen uzun boylu bir yem bitkisidir. Sulu şartlarda gübreye olumlu sonuçlar vermektedir. Besin değeri hemen hemen yoncayla aynı olup tek yıllık olmasına rağmen 2 ila 5 arasında biçim alınabilmektedir. Takriben ekimden 45 ila 60 gün sonra ilk biçimi yapılabilmektedir. Biçimden sonra sulanıp gübrelenerek hava şartlarına bağlı olarak 30-40 gün sonra tekrar biçime gelmektedir. 
Yazlık ve kışlık olarak ekilebilmektedir. 
Biz şuan yazlık olarak denedik inşallah kışlık olarak ta deneyeceğiz...

 

Hayvancılık yapan tüm çiftçilerimize tavsiye ediyoruz...

 

 

Paylaşıma ilişkin fotoğraflar

 

 

 

 

Eşref Şekerli Reygras otunu siz de ekmek isterseniz, çağrı merkezimizi arayarak ihtiyacınız olan tüm bilgiyi alabilirsiniz. Çağrı Merkezimiz 02127094610.