REYGRAS HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

REYGRAS SEZONU YAKLAŞIYOR!!!

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

www.esrefsekerli.com

 

Eşref ŞEKERLİ çiftçilerimize reygrası tanıtalı pek uzun zaman olmadı ama Türkiye’de Reygras üretimi 2013 yılında hiç yokken bugün 600 bin tonu aşmıştır (TÜİK, 2020). Reygras üretiminin tarım ve hayvancılığımız açısından istenilen hedefe ulaşması için daha çok çaba gerektiği açıktır.

www.esrefsekerli.com

Bugün dünya sadece yem açısından değil enerji açığını kapatmak için biyogaz hammaddesi olarak da Reygrası yoğun şekilde kullanmaktadır. Birim alandan verimlilik ve kazancı artıran katma değeri yüksek bu bitkinin daha geniş alanlara ekilmesi hem yerel hem ulusal ekonomi açısından büyük önem taşımaktadır.

www.esrefsekerli.com

Reygras güçlü kök yapısıyla da topraklarımızın korunması ve verimliliğinin artırılması yönünden oldukça faydalıdır. Ulusal ve uluslar arası çalışmalardan elde ettiğimiz bilgilere göre reygrasın ne kadar faydalı olduğunu özetlemek gerekirse:  

 1. Dünyanın en değerli buğdaygil yem bitkilerinin başında gelir,
 2. Hem büyüme ve gelişmesi hem de yem kalitesi yüksek seviyededir,
 3. Ham protein değeri yüksek 200g/Kg (%20) iken, ADF (%22 ve altı) ve NDF (%40 ve altı) değerleri oldukça düşüktür,

www.esrefsekerli.com

 1. Düşük lif içeriği nedeniyle sindirilebilirliği çok yüksek olup ineklerde süt verimini artırırken (günde 35 kg’dan fazla üretim mümkündür), besi danalarında ağırlık artışı sağlar (0,5-1,5 kg/gün),
 2. Kuru ot olarak balyalanabilir, stok yapılabilir ve kış aylarında yem ihtiyacı için çok uygundur,
 3. Kökü toprağın derinlerine indiğinden gübreleri ekonomik kullanılır toprağı erozyondan koruyup gübrenin yıkanmasına engel olur,

www.esrefsekerli.com

 1. Sürekli otlatmaya dayanıklıdır ama rotasyon usulü otlatma verimliliği daha da artırır,
 2. Sonbaharda ve kış aylarında otlatma yapıldıktan sonra baharda biçilip ot yapılabilir,
 3. Ot kurutmanın sorun olacağı yerlerde silajı yapılarak depo edilebilir,

www.esrefsekerli.com

 1. Hasat ve otlatma yüksekliği 7- 10 cm civarında olursa uzun zaman verimlilik sağlar,
 2. Zararlısı pek yoktur o yüzden böcek ilacı vb. masrafları azalır,
 3. Türkiye şartlarında dekara kazancı birçok tarla bitkisinden fazladır ve destekleme kapsamındadır.

www.esrefsekerli.com

 

Unutulmamalıdır ki hayvan sağlığını korumanın en önemli yolu iyi beslenmeden geçmektedir. Rerygras çiftlik hayvanları tarafından severek tüketildiği gibi içerdiği besin değeriyle hayvanların sağlığını koruduğu ve hayvansal ürünlerin verimini artırdığı bilinen bir gerçektir. Reygras ekim sezonu yaklaşmaktadır.

www.esrefsekerli.com

Şimdiden önümüzdeki sezon hazırlık çalışmaları yapmanız, tohum, gübre, alet ekipman vb. gibi ihtiyaçları belirlemeniz faydalı olacaktır. Eşref Şekerli olarak firmamız reygras üretimi konusunda çiftçilerimize her türlü bilgi ve tecrübe desteği sağlamak için gayretini esirgememektedir.

 

Detaylı bilgiler ve kazancınızı artıracak ürünler için www.esrefsekerli.com’dan bize ulaşıp çağrı merkezimizle her zaman irtibat kurabilirsiniz. Bereketli bir sezon dileğiyle.

 

*Bu derleme ve ekonomik Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN tarafından hazırlanmıştır. 15 Teemuz 2020. Eşref Şekerli Danışmanlık Hayvancılık Ve Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi. Yavuz Selim Mahallesi Küçük Sanayi Sitesi Marangozlar Caddesi No:25/A Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş.
Çağrı merkezi Tel: +90212 709 4610. Whatsapp: +905551404610, +905551404611, +905551404615, +905551404617, +905551404619
E-mektup: merayman@esrefsekerli.com
Web: https://www.esrefsekerli.com

 

KAYNAK:

Barker, D. J., & Culman, S. W. (2020). Fertilization and Nutrient Management. Forages: The Science of Grassland Agriculture2, 473-496.

 

#esrefsekerli #gelecektarımda #tarımdakal #çiftçi #tarımheryerde #tarımdabaşarı #kalitelitohum #kaliteliyemtohumu #yembitkisi #yonca #yazotu #eşrefşekerliyazotu #holstein #hoştayn #holştayn #anahtarteslimçiftlik #reygras #ryegrass #teffgras #tefgras #tfegras #çim #yeşilot #ot #italyançimi #italianryegrass #yembitkileri #kabayem #büyükbaş #küçükbaş #besi #süt #çiftlik #tarım #ziraat #istanbul #ankara #izmir #aydın #muğla #denizli #antalya #konya #adana #diyarbakır #erzurum #ağrı #kars #canlıhayvan #simental #gebedüve #damızlık #çiftlikinşaatı #çiftlikkurulumu #çiftlikyönetimi #ızgaralısistem #besiçiftliği #sütçiftliği #danışmanlık #rasyon #besi #ucuzbesi #silaj #mısırsilajı #otsilajı #koruyucuhekimlik #EşrefŞekerli #EşrefŞekerliHibeVeDestekHattı #EşrefŞekerliDanışmanlıkHayvancılıkveTarımÜrünleri