SİLAJA ÜRE İLAVESİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR!

SİLAJA ÜRE İLAVESİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR!

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

www.esrefsekerli.com

 

Üre,% 46 nitrojen (azot) veya% 287 ham proteine eşdeğer yapay bir yem bileşenidir. Üre, geviş getiren hayvan yemlerinde kullanılmak üzere diyetle alınan proteinlerin temel maddesi olan bir azot kaynağıdır. Vücuda alınan üre amonyağa indirgenir ve işkembe bakterileri amonyağı bakteri proteinine dönüştürür. Bu tip protein daha sonra sindirilir ve bir protein kaynağı olarak alt sindirim kanalındaki geviş getiren hayvan tarafından kullanılabilir hale gelir.

www.esrefsekerli.com

Üre, geniş bir diyet yelpazesindeki işkembe bakterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için azot kaynağı sağlayabilir. Üre düşük seviyelerde beslenir (günde hayvan başına 0-170 gram) ve uygun karıştırma ve yem dağıtımını gerektirir. Üre, aşırı verilirse veya diyette uygun şekilde karıştırılmazsa zehir etkisi yapabilir. Mısır silajı ham protein bakımından düşük olduğundan (% 8), protein içeriğini artırmak için mısır silajına üre eklemeye yönelik ilgi devam etmektedir.

www.esrefsekerli.com

Çin halk Cumhuriyetinde kuzular üzerine yapılan bir çalışmada yeme 10 g üre eklenmesi 130 g soya küspesinin eklenmesine eşdeğer bir sonuç vermiştir (1).

Brezilya’da sorgumda yapılan bir çalışmada silaj kuru maddenin %2 oranında üre eklenmesi dengeli bir fermantasyon (maylanma) sağlayarak silajın ham protein ve sindirilebilirlik oranını önemli ölçüde artırmıştır (2).

A.B.D. Michigan eyaletinde düşük proteinli mısır silajına üre ilavesi ile ilgili süt inekleri üzerine yapılan bir çalışmada kuru maddenin %0,5 kadar üre ilavesi süt ve karkas verimini artırarak yemden %25 tasarruf sağladığı belirtilmiştir (3).

www.esrefsekerli.com

 

MISIR SİLAJIMA ÜRE EKLEMELİ MİYİM?

Çoğu durumda, bu sorunun cevabı hayır olacaktır. Üre istenirse diğer yöntemlerle diyete kolaylıkla eklenebilir. Üre, tahıl karışımlarına veya protein karışımlarına kolayca dahil edilebilir. Toplam rasyon karışımı (TMR) ekipmanları, beslenmeden önce ürenin diyetlere katılmasını sağlar.

Mısır silajına üre eklendiğinde, mısır silajı her beslendiğinde üre otomatik olarak diyete girmeye zorlanır. Bu nedenle mısır silajına üre eklenmesi, yem yönetiminde esnekliği azaltır.

www.esrefsekerli.com

MISIR SİLAJINA ÜRE HANGİ ORANDA EKLENİR?

Yemlik üre, ton başına 2- 2,5 kg (% 35 DM) oranında mısır silajına eklenebilir. Mısır silajına ton başına 2 – 2,5 kg eklenmesi, mısır silajının protein içeriğini% 8'den % 11-12'ye çıkaracaktır.

www.esrefsekerli.com

ÜREYİ MISIR SİLAJINA NASIL UYGULARIM?

Üre, kaba yem yığınlarının üzerine yayılabilir, ancak bu yöntem genellikle dengesiz dağılımla sonuçlanır ve yoğun emek gerektirir. Silaj çukurlarına üre eklemek son derece zordur ve genellikle çok emek yoğundur. Bu nedenle ürenin silajın her yerine eşit dağılmasında özen göstermek gerekir.

www.esrefsekerli.com

TARLADA KULLANDIĞIM ÜRE GÜBRESİNE SİLAJ İÇİN KULLANABİLİR MİYİM?

HAYIR. Yem sınıfı üre, diğer bileşenlerle ve karıştırma işlemleriyle uyumlu, yüksek kaliteli, küçük-granüllü bir üründür. Gübre sınıfı üre daha büyük bir granül boyutuna sahiptir ve zararlı atıklar içerebilir. Hayvanların yemine karıştırırken ve beslerken sadece yem kalitesinde üre kullanın.

www.esrefsekerli.com

MISIR SİLAJINA TİCARİ ÜRE İÇERİKLİ SİLAJ KATKI MADDESİ EKLEMEYE NE DERSİNİZ?

Üre içeren ticari silaj katkı maddeleri, yavaş salınan POA (protein olmayan azot) ve gerçek protein kaynakları içerebilir. Mineraller ve vitaminler gibi diğer besinler de bu ürünlere yaygın olarak eklenir. Bu ürünleri sunan şirketler genellikle uygulamayı kolaylaştırıcı unsurları da tedarik ederler.  Bozunabilir proteinin birim maliyeti, yem sınıfı üre ile karşılaştırıldığında bu ürünlerde genellikle daha yüksektir. İstenirse benzer ürünlerle yemlemeden önce TMR mikserlerine eklenebilir ve bu da yem yönetimi esnekliğini artırır.

www.esrefsekerli.com

MISIR SİLAJINA ÜRE EKLEMEK HAKKINDA BAŞKA NE BİLMELİYİM?

• Aşırı nemli mısır silajına üre eklemeyin (<% 30’dan az Kuru Madde).

• Aşırı kuru mısır silajına eklemeyin (>% 40’dan fazla Kuru Madde olursa).

• Üre eklenmiş mısır silajını beslerken birden fazla Protein Olmayan Azot kaynağı ile beslemeyin.

• Genç buzağılara (100 Kg'den az) üre ile mısır silajı yemeyin.

• Mısır sapı silajına veya yüksek nemli mısıra üre eklemeyin.

• Ürenin herhangi bir yemle iyice karıştığından emin olun.

Maliyetleri düşürmediği, beslemeyi basitleştirmediği veya gerekli işkembe bozunur proteini eklemediği sürece üre tavsiye edilmez (4).

 

www.esrefsekerli.com

Eşref ŞEKERLİ inokulant ve yem katkı maddeleri hakkında promosyon, sipariş ve teknik bilgiler için lütfen aşağıdaki numaralardan çağrı merkezimizle irtibata geçebilirsiniz.

Bolluk, bereket, kazanç ve sağlık dolu bir sezon dileğiyle.

*Bu makale Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN tarafından hazırlanmıştır. 12 Ocak 2021. Eşref Şekerli Danışmanlık Hayvancılık ve Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi. Yavuz Selim Mahallesi Küçük Sanayi Sitesi Marangozlar Caddesi No:25/A Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş.

 

Web: https://www.esrefsekerli.com

Çağrı merkezi Tel: +90212 709 4610.

Whatsapp servis hatları:

https://wa.me/905551404610  Onur

https://wa.me/905551404617  Burak

https://wa.me/905551404611  Selçuk

https://wa.me/905551404619 Hacı Vehbi

https://wa.me/905551404615  Fatih.

https://wa.me/905551404614  Mustafa

https://wa.me/905523904620 Taner

 

KAYNAKLAR:

  1. Xu, Y., Li, Z., Moraes, L. E., Shen, J., Yu, Z., & Zhu, W. (2019). Effects of incremental urea supplementation on rumen fermentation, nutrient digestion, plasma metabolites, and growth performance in fattening lambs. Animals9(9), 652.
  2. Ana Paula Maia dos Santos, Edson Mauro Santos, Juliana Silva de Oliveira, Ossival Lolato Ribeiro, Alexandre Fernandes Perazzo, Ricardo Martins Araújo Pinho, Alberto Jeferson da Silva Macêdo & Gildenia Araújo Pereira (2018) Effects of urea addition on the fermentation of sorghum (Sorghum bicolor) silage, African Journal of Range & Forage Science, 35:1, 55-62,
  3. Huber, J. T., & Thomas, J. W. (1971). Urea-treated corn silage in low protein rations for lactating cows. Journal of Dairy Science54(2), 224-230.
  4. Hoffman P. 2020. Adding urea to corn silage. https://fyi.extension.wisc.edu/forage/adding-urea-to-corn-silage/

 

#üre #silaj #inokulant #vitacowa #premiks #premix #yemkatkı #gelecektarımda #tarım #çiftçi #tarımheryerde #kalitelitohum #yembitkisi #yonca #yazotu #holstein #hoştayn #holştayn #anahtarteslimçiftlik #reygras #ryegrass #teffgras #tefgras #çim #yeşilot #ot #italyançimi #yembitkileri #kabayem #büyükbaş #küçükbaş